Ile oferty jest w prospekcie
Wprowadzanie papierów wartościowych do publicznego obrotu
Ile oferty jest w prospekcie
PAWEł ZAREMBA-ŚMIETAńSKI
Art. 66 § 1 kodeksu cywilnego mówi: "Kto oświadczył drugiej stronie wolę zawarcia umowy, określając w oświadczeniu jej istotne postanowienia (oferta) , i oznaczył termin, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, ten jest ofertą związany aż do upływu oznaczonego terminu". Kiedy więc w świetle tej kodeksowej opinii można uznać prospekt emisyjny za ofertę?
Paweł Kawarski w tekście "Czym jest prospekt emisyjny" ("Rzeczpospolita" z 3 kwietnia) poruszył interesujący problem: za co należy właściwie uznać prospekt emisyjny? Dotyczy on konkretnie wątpliwości: jest prospekt ofertą czy nie? W prospektach umieszcza się zwyczajowo informację, iż "prospekt emisyjny nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego". Czy jest to słuszne i zgodne ze stanem faktycznym? Autor wysnuwając wnioski głównie z k. c. oraz częściowo z prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, skłania się do poglądu, iż prospekt emisyjny (a ściślej -- jak słusznie zauważa pan Kawarski -- informacje i oświadczenia w nim zawarte) są jednak ofertą. Problem wydaje się na tyle ciekawy, że warto mu poświęcić jeszcze nieco uwagi, a przy okazji przybliżyć nabywcom akcji pewne formalne uwarunkowania i znajdujące się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta