Nieopodal normy językowej
Nowe słowniki ortograficzne i wyrazów bliskoznacznych
Nieopodal normy językowej
KRZYSZTOF MASłOń
Zmienia się życie wokół nas, co pociąga za sobą zmiany w języku, jakim mówimy i piszemy, zmieniać się muszą zatem i słowniki, nawet te -- zdawałoby się -- niezmienne. Właśnie takie, dobrze znane a jednocześnie nieznane, słowniki ukazały się ostatnio nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN i Wiedzy Powszechnej.
"Nowy słownik ortograficzny PWN" ma już od 1996 r. swoją trzecią edycję, różniącą się jednak od dwóch poprzednich tym przede wszystkim, że uwzględnia najnowszą uchwałę Rady Języka Polskiego dotyczącą pisowni zaprzeczonych imiesłowów przymiotnikowych. Dotychczas imiesłowy te pisane były łącznie lub rozdzielnie w zależności od znaczenia. I tak pisaliśmy "nieopisane trudności", ale "kraje jeszcze nie opisane przez podróżników" czy "osoby niepijące", ale "kilku nic nie pijących gości". Od niedawna wszystkie imiesłowy przymiotnikowe z "nie" możemy pisać łącznie, choć dawna pisownia zachowuje poprawność. Pozostało też kilka wyjątków, októrych mówią zasady pisowni znajdujące się w "Nowym słowniku ortograficznym PWN".
Warto zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta