Szkoły w XXI wieku
PIERWSZE CZYTANIE
Nowy system edukacji, przekazanie placówek samorządom
Szkoły w XXI wieku
ŻANETA SEMPRICH
Od 1 września 1999 r. dzieci z klas I--VI dotychczasowych szkół podstawowych staną się uczniami odpowiednich klas sześcioletniej szkoły podstawowej. Uczniowie klas siódmych -- uczniami pierwszej klasy gimnazjum. Ośmioklasiści ukończą szkołę podstawową i będą kontynuować naukę na dotychczasowych zasadach. Szkoły ponadgimnazjalne powstaną od 1 września 2002 r.
Takie przepisy przejściowe zawiera rządowy projekt nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, którego pierwsze czytanie ma być przeprowadzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Przewiduje on nowe rodzaje i inną strukturę szkół, nazywając to "nowym ustrojem szkolnym". W ramach systemu oświaty będą więc funkcjonować: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne ogólnokształcące i zawodowe, z wyjątkiem szkół wyższych, szkoły specjalne, sportowe oraz mistrzostwa sportowego i artystyczne. System oświaty ma zapewnić nie tylko, jak dotąd, możliwość pobierania nauki we wszystkich typach szkół przez dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz niedostosowaną społecznie, lecz także "opiekę nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami przez umożliwianie realizowania indywidualnych form i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta