Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

01 lipca 1998 | Ekonomia | DW

Informacje

Jeszcze będzie gorzej, zanim będzie lepiej Wariant optymistyczny się nie spełnił

Rok temu, kiedy Tajlandia została zmuszona do dewaluacji swej waluty -- bahta -- sądzono, że to chwilowe kłopoty jednego znajdynamiczniej rozwijających się krajów na świecie. Kilka miesięcy później do dewaluacji zostały zmuszone pozostałe kraje Azji Południowo-Wschodniej. Dumni ze swego sukcesu Azjaci stali się klientami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który wcały region wpompował ponad 100 mld USD. Rok po pojawieniu się kryzysu sytuacja gospodarcza w Azji wcale się nie unormowała. Istnieją obawy, że ze względu na kłopoty Japonii kryzys jeszcze się pogłębi, zanim dojdzie do poprawy.

Międzynarodowy Fundusz W alutowy obniżył już tegoroczne prognozy światowego PKB z 4, 5 do 3, 8 proc. , zastrzegając się, że ta korekta w dół może nie być ostatnią. W przypadku krajów azjatyckich ten spadek wyniesie ok. 10 proc PKB w Korei i Tajlandii oraz 15 proc. w przypadku Indonezji.

Dewaluacja pomogła na krótko

Największym rozczarowaniem dla Azjatów jest to, że nawet te kraje, które skrupulatnie zastosowały się do zaleceń MFW, wcale nie wyszły zgospodarczych kłopotów. Teraz dopiero wyszło na jaw, że 40 procent handlu zkrajów regionu nie opuszczało wcale Azji ispadek koniunktury niekorzystnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1427

Spis treści

Sport

Zamów abonament