Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pistolet i rogatywka

01 lipca 1998 | Publicystyka, Opinie | BZ

PROJEKT USTAWY

O uprzednich regulacjach posiadania broni

Pistolet i rogatywka

BOGUSłAW ZAJňC

Istotne dla wielu moich współrodaków pytania rodzi projekt ustawy o broni palnej, przeto sądzę, że kwestia dostępu do broni nierozdzielnie związana jest z narodowym charakterem Polaków. Materia tej ustawy dotyka kwestii nad wyraz delikatnych, i wrośniętych w duszę naszego narodu. Przecie to nasi antenaci, od legionistów Jana Henryka Dąbrowskiego poczynając, poprzez wojny i wszystkie powstania wieku XIX wciąż modlili się żarliwie "o wojnę powszechną za wolność ludów prosimy Cię, Panie! O broń i orły narodowe". Powstańcy stycznia 1863 r. wyszli "na powstanie" zbrojni w białą broń drzewcową, w szable i wdwururki myśliwskie. Austria, Prusy a zwłaszcza Rosja uniemożliwiły powszechne uzbrojenie powstańców w zakupione przez agentów Rządu Narodowego w Belgii kilkanaście tysięcy nowoczesnych sztucerów.

Później, na przełomie stuleci, wątek narodowy połączył się z socjalnym. W całym Carstwie Polskom, socjaliści na terror władz odpowiedzieli brauningiem i bombą -- policja mundurowa zniknęła na jakiś czas z ulic, wystraszona serią terrorystycznych zabójstw swych członków. Pistolet Browninga czy też Mausera -- szczyt marzeń bojowców roku 1905, Piłsudskiego, Okrzei,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1427

Spis treści

Sport

Zamów abonament