Kłopoty zpłacą minimalną
Pracodawcy niechętnie zatrudniają młodzież
Kłopoty zpłacą minimalną
Duża skala bezrobocia długoterminowego, zwłaszcza wśród młodzieży, rodzi wiele pytań dotyczących jego źródeł. W krajach europejskich jednego z tych źródeł upatruje się w zbyt wysokiej płacy minimalnej, czyniącej zatrudnienie młodych pracowników przedsięwzięciem mało opłacalnym dla pracodawców.
Analizy w ykazują, że przy wysokiej płacy minimalnej młodzi, nisko kwalifikowani kandydaci, mają dużo mniejsze szanse znalezienia oficjalnej pracy niż ich bardziej doświadczeni koledzy. Sprawa ta ma pewien dodatkowy aspekt -- płaca minimalna przy istniejącym systemie zasiłków dla bezrobotnych nie stwarza ludziom młodym -- czyli tej grupie pracowników, która jest najbardziej skłonna do przemieszczania się -- bodźców do poszukiwania oficjalnego zatrudnienia poza miejscem zamieszkania.
Zabezpieczenie dla pracownika
Płacę minimalną traktuje się jako jedną z form interwencji państwa w odniesieniu do rynku pracy. Istotą w prowadzenia płacy minimalnej było dążenie do zapewnienia zatrudnionemu na podstawie stosunku pracy pracownikowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta