Mój sąsiad Kropotkin
Mój sąsiad Kropotkin
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
ANDRZEJ KORASZEWSKI
Dom, w którym mieszkam, znajduje się już poza Londynem. Właściwy Londyn zaczyna się dwieście metrów dalej w kierunku południa. Na kopercie piszę więc Harrow. Gdybym żył sto lat wcześniej, wśród moich sąsiadów w tej części miasta byłby książę Kropotkin.
Ponad sto lat temu, ówczesny mieszkaniec Harrow, Piotr Kropotkin, opublikował książkę o solidarności. Były to obszerne uwagi na marginesie toczących się wówczas w Londynie sporów wokół Darwinowskiej teorii ewolucji. Teoria Darwina miała swoje społeczne implikacje. Często była przywoływana przez uczonych i dziennikarzy na dowód, iż światem rządzi prawo pięści, skrajny indywidualizm i egoizm. Książę Kropotkin miał w tej kwestii inne zdanie, uważał, że ewolucja również nagradza i - przez prawo doboru naturalnego - wzmacnia skłonność do kooperacji.
Czerwonawy książę
Ktokolwiek jeszcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta