Uwagi onazwach
Uwagi onazwach
JERZY REDER
Istnieje problem właściwego traktowania nazewnictwa pochodzenia historycznego, odnoszącego się do jednostek terytorialnych.
Świadomość historyczna Polaków w omawianej dziedzinie jest słaba iniewielka jest ich więź z"małymi ojczyznami". Nie można mieć złudzeń co do znaczenia argumentów natury tradycyjno-historycznej wprzeprowadzanych podziałach. Zawsze będą one ustępować względom politycznym, ekonomicznym lub komunikacyjnym. Jednak nie można tych pierwszych odrzucić w ogóle.
Pietyzm dla dawnych podziałów najbardziej może uwidacznia się w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na przykładzie wielkiego Londynu, którego dzielnice, zurbanizowane w naturalnym procesie rozrostu, zachowały granice hrabstw powstałe jeszcze wwieku XIII.
Przeciętny absolwent polskiego liceum zapytany, które miasto było stolicą austriackiej Galicji -- wymienia Kraków. Galicja uwiększości rodaków jest synonimem Małopolski. Powołany przed ćwierćwiekiem w Katowicach uniwersytet nazywa się Uniwersytetem Śląskim, anie jak go naprawdę nazwać należało -- górnośląskim, zwłaszcza wobec istnienia za czasów iniemieckich, ipolskich uniwersytetu wstolicy całego Śląska -- Wrocławiu. Przez sztuczne połączenie, dokonane przez pruskich zaborców, kojarzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta