Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwagi onazwach

16 lipca 1998 | Publicystyka, Opinie | JR

Uwagi onazwach

JERZY REDER

Istnieje problem właściwego traktowania nazewnictwa pochodzenia historycznego, odnoszącego się do jednostek terytorialnych.

Świadomość historyczna Polaków w omawianej dziedzinie jest słaba iniewielka jest ich więź z"małymi ojczyznami". Nie można mieć złudzeń co do znaczenia argumentów natury tradycyjno-historycznej wprzeprowadzanych podziałach. Zawsze będą one ustępować względom politycznym, ekonomicznym lub komunikacyjnym. Jednak nie można tych pierwszych odrzucić w ogóle.

Pietyzm dla dawnych podziałów najbardziej może uwidacznia się w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na przykładzie wielkiego Londynu, którego dzielnice, zurbanizowane w naturalnym procesie rozrostu, zachowały granice hrabstw powstałe jeszcze wwieku XIII.

Przeciętny absolwent polskiego liceum zapytany, które miasto było stolicą austriackiej Galicji -- wymienia Kraków. Galicja uwiększości rodaków jest synonimem Małopolski. Powołany przed ćwierćwiekiem w Katowicach uniwersytet nazywa się Uniwersytetem Śląskim, anie jak go naprawdę nazwać należało -- górnośląskim, zwłaszcza wobec istnienia za czasów iniemieckich, ipolskich uniwersytetu wstolicy całego Śląska -- Wrocławiu. Przez sztuczne połączenie, dokonane przez pruskich zaborców, kojarzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1440

Spis treści
Zamów abonament