Baltona, Conin i SAS Trading walczą o Okęcie
HANDEL
Sklepy wolnocłowe
Baltona, Conin i SAS Trading walczą o Okęcie
Polskie spółki prowadzące sklepy bezcłowe na Międzynarodowym Dworcu Lotniczym Okęcie w Warszawie twierdzą, że gotowa jest już umowa wsprawie przekazania zarządu nad strefą wolnocłową skandynawskiej firmie SAS Trading. Przedstawiciele Baltony SA, Conin SA chcą, aby zarząd sprawowała krajowa firma. Twierdząc, że -- według planów -- zagraniczny zarządca ograniczy działalność polskich firm do niewielkiego kącika ze szkodą dla promocji polskich towarów.
Wybierany od kilku lat zarządca strefy wolnocłowej na MDL Okęcie (jedynej wkraju) będzie kontrolował przedsięwzięcie przynoszące rocznie co najmniej kilkanaście mln dolarów w pływów. Jeśli przyjąć międzynarodowe normy, według których przeciętny pasażer robi w strefie w olnocłowej zakupy za ok. 10 USD, to ok. 1, 5-1, 75 mln pasażerów odlatujących rocznie z MDL Okęcie powinno zostawiać wkasach sklepów duty free ok. 15-17, 5 mln USD. Jeśli zgodnie zpostanowieniami Komisji Europejskiej, od 30 czerwca 1999 r. obywatele UE nie będą mogli robić zakupów wstrefach w olnocłowych podczas podróży wewnątrz wspólnoty, to sklepy bezcłowe na polskich lotniskach mogą stać się jeszcze bardziej atrakcyjne.
Decyzja już zapadła
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta