Interesy państwa, uprawnienia załóg
PIERWSZE CZYTANIE
Komercjalizacja iprywatyzacja przedsiębiorstw
Interesy państwa, uprawnienia załóg
ŻANETA SEMPRICH
Co najmniej 10 proc. przychodów z prywatyzacji każdej ze spółek powstałych wwyniku komercjalizacji trzeba będzie przeznaczyć na cele związane z reformą ubezpieczeń społecznych. 10 proc. akcji należących do skarbu państwa wkażdej ze spółek powstałych wwyniku komercjalizacji, albo wpływy uzyskane ze sprzedaży tych akcji przeznacza się na cele związane z zaspokojeniem roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez skarb państwa.
Taka jest treść jednego zprzepisów rządowego projektu nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1996 r. okomercjalizacji iprywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Zmiany są rozległe ipodyktowane koniecznością -- jak podkreślono w uzasadnieniu -- wyeliminowania rozstrzygnięć "nie dostosowanych do rzeczywistych potrzeb państwa". Pierwsze czytanie projektu ma nastąpić podczas obecnego posiedzenia Sejmu.
Przewiduje się zmiany nie tylko merytoryczne, lecz iorganizacyjne. Inna ma być rola np. Agencji Prywatyzacji. Nie będzie jej w ustawie o prywatyzacji ikomercjalizacji przedsiębiorstw państwowych, pojawi się za to w znowelizowanej jednocześnie ustawie o urzędzie Ministra Skarbu Państwa (słowo "minister" używane w tym tekście oznacza ministra skarbu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta