Rozwiązywanie otwartych kwestii dwustronnych
POLSKA -- NIEMCY
Kiedy rozum śpi, budzą się upiory. Kiedy rozum milczy, też
Rozwiązywanie otwartych kwestii dwustronnych
KLAUS BACHMANN
Ostatnie napięcia między Polskąa Niemcami, atmosfera lęku na polskich terenach zachodnich, szerokodyskutowanakwestia własności wperspektywieprzystąpienia Polskido UE -- towszystko wymaga jasnej ijednoznacznej odpowiedzi irozgraniczenia kilku wątków, które przeplatają się wdyskusji.
Nie ma sensu udawać, że nie ma problemu. Nie ma też sensu uznać, że skoro coś nie jest problemem dla elit iznawców problematyki, to można nad tym przejść do porządku dziennego. Kiedy rozum śpi, budzą się upiory. Kiedy rozum milczy, też. Ostatnia polsko-niemiecka wymiana ciosów za pomocą rezolucji parlamentarnych pokazała, że upiory już się obudziły.
Czy Niemcy kwestionują polskie granice?
Sugeruje to rezolucja Sejmu, która podkreśla nienaruszalność polskiej granicy na Odrze i Nysie. Trzeba tu jednak rozdzielić dwie sprawy: niemieckie żądania przywrócenia własności byłym wypędzonym nic nie mają wspólnego zkwestią granicy. Granica polsko-niemiecka została uznana w traktacie granicznym z 1990 roku itego nikt w Niemczech nie kwestionuje -- nawet organizacje wypędzonych. Traktaty polsko-niemieckie zostawiły jednak otwarte sprawy majątkowe. Zgodnie zniemiecką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta