Jak uniknąć szarej strefy
Zbliżenie z NATO i Unią Europejską
Jak uniknąć szarej strefy
PIOTR KOś CIń SKI
zkijowa
Niedawna (8 -- 9 bm. ) wizyta sekretarza generalnego NA-TO Javiera Solany na Ukrainie wzbudziła w tym kraju dyskusje nad kwestią dalszej współpracy zsojuszem. Powód pojawienia się na porządku dziennym kwestii ewentualnej integracji z Unią Europejską jest inny. Wiadomości o przypuszczalnym wprowadzeniu przez nasz kraj wiz dla Ukraińców uświadomiły im możliwe negatywne dla Ukrainy konsekwencje przyszłego członkostwa Polski i innych krajów środkowoeuropejskich w Unii Europejskiej -- powstanie nowych barier na Bugu. Negatywne oczywiście tylko wówczas, jeżeli Ukraina sama nie będzie zmierzać do UE.
Prezydent Leonid Kuczma irząd ukraiński twierdzą: -- Chcemy pogłębienia współpracy z NATO, choć na razie nie ma mowy o ewentualnym członkostwie w sojuszu. Chcemy też zacieśnienia współpracy z UE, awdającej się przewidzieć przyszłości pragniemy uzyskać status członka stowarzyszonego. Takie jest oficjalne stanowisko Kijowa.
Ale istniejące na Ukrainie ugrupowania polityczne mają w kwestii integracji z UE i NATO całkiem odmienne zdanie. Lewica, zwłaszcza komuniści, jest przeciwna. Alewica jest tutaj bardzo silna ima mocną pozycję w parlamencie. Także społeczeństwo patrzy na sprawę rozmaicie -- co w znacznej mierze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta