Ograniczenia są zakazane
TRYBUNAŁ WLUKSEMBURGU
Przepływ kapitałów ipłatności
Ograniczenia są zakazane
CEZARY MIK
Przepływ kapitałów i płatności jest jedną z podstawowych wolności rynku wewnętrznego. W traktacie o EWG z 1957 r. była ona uregulowana w art. 67--73. Wraz z urzeczywistnianiem idei unii gospodarczej i monetarnej okazało się jednak, że przepisy te nie odpowiadają nowym wyzwaniom. Wefekcie traktat z Maastricht tamte postanowienia zastąpił nowymi: art. 73 A--73 Htraktatu o Wspólnocie Europejskiej. Naczelną zasadą stała się wolność obrotu kapitałowego i płatniczego, i to nie tylko wstosunkach między państwami członkowskimi, lecz również z państwami trzecimi. Art. 73 Bstanowi: zakazane jest stosowanie wszelkich ograniczeń wprzepływie.
Od zasady tej uczyniono jednak wiele wyjątków. Nowe przepisy zrodziły wątpliwości co do ich charakteru iznaczenia dla podmiotów prywatnych. Pierwszej ich interpretacji Trybunał Sprawiedliwości z Luksemburga (ETS) podjął się w wyroku wstępnym z 14 grudnia 1995 r. w połączonych sprawach Lucas Emilio Sanz de Lera iinni.
Sprawy te dotyczyły trzech osób, które usiłowały wywieźć z Unii Europejskiej banknoty bez zezwolenia władz krajowych. Lucas E. Sanz de Lera był obywatelem Hiszpanii, tam też zamieszkałym, zatrzymanym, gdy udawał się do Genewy. W ywoził bowiem w bagażniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta