Słodka niepewność
ODŻYWIANIE
Spożycie cukru "na żołądek" statystycznego Polaka wynosi rocznie 40 kg, czyli ponad 20 łyżeczek dziennie
Słodka niepewność
w 1879 r. Jest bardzo słodka, 1 gram odpowiada 40--50 gramom cukru.
Cyclamat wynaleziono w 1937 r. Jest słodszy 90 razy niż biały cukier używany w domach. Aspertam wyprodukowany został w 1965 r. Nie zawiera kalorii. Worganizmie rozkładany jest podobnie jak białko, jest 200 razy słodszy niż cukier. Najmłodszym środkiem słodzącym inajsłodszym jest acesulfam, wynaleziony w 1967 r. w Niemczech.
Sztuczne środki słodzące mają wady izalety. Dobrą ich stroną jest to, że doprowadzają do organizmu małe ilości energii (kalorii) . W przeciwieństwie do cukru nie podlegają fermentacji, awzwiązku ztym nie wywołują próchnicy zębów. Niosą jednak ryzyko zdrowotne, ito jest ich najpoważniejsza wadą. Jak wykazały doświadczenia prowadzone na zwierzętach, sacharyna icyclamat podawane w dużych dawkach mogą być przyczyną nowotworów. W Kanadzie całkowicie zakazano używania sacharyny. Zakazem objęto też cyclamat w W . Brytanii, Francji i USA. Nowy słodzik o nazwie sucralose wyprodukowała zcukru amerykańska firma Johnson & Johnson -- 600 razy więcej słodkości, ito bez kalorii -- chwali swój produkt (podaje dpa) . Będzie on dostępny niedługo wsprzedaży w Stanach Zjednoczonych iwniektórych krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta