Plemię i świat
Plemię i świat
Robiący zawrotną karierę termin "globalizacja" wskazuje najbardziej przełomowe zjawisko naszych czasów. "Planetarna wioska", określenie wprowadzone wobieg przez amerykańskiego socjologa McLuhana już ponad trzydzieści lat temu, urzeczywistnia się na naszych oczach, na skalę, której nie wyobrażał sobie jego autor. Jak mieszkańcy wioski wszystko osobie wiemy inie ma zakątka globu, skąd w iadomości w ciągu niecałej godziny nie mogłyby obiegnąć Ziemi. Transmisję masakry w Rwandzie oglądamy na ekranach całego świata, tak jak koncert zespołu The Rolling Stones. Równocześnie konsekwencje tej wiedzy objawiają się równie szybko na całym świecie. Paryska moda następnego dnia trafia na ulice Tokio, aspadek notowań na giełdzie w Hongkongu może tego samego dnia odbić się na notowaniach giełdy w Nowym Jorku. Internet pozwala błyskawicznie organizować się zainteresowanym daną sprawą znajodleglejszych krańców Ziemi. Na całym świecie zaczynamy podobnie ubierać się, budować, oglądać te same filmy, słuchać tej samej muzyki, anawet kupować w tych samych sklepach ijeść wtych samych restauracjach.
Globalizacja jest konsekwencją zwycięstwa liberalno- demokratycznej cywilizacji Zachodu, której ostatni ideologiczny przeciwnik, komunizm, załamał się gwałtownie na naszych oczach. Ale im szybciej ibardziej zdecydowanie postępuje globalizacja, tym silniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta