Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Już miesiąc zaszedł

08 sierpnia 1998 | Plus Minus | KR

Już miesiąc zaszedł

1.

Księżyc zaciągnęła pełnia. Bolało. Nie spałem Klimatyzacja syczała jak wąż. Sięgnąłem po "Czas Kultury" ispostrzegłem, że redaktorzy poznańskiego miesięcznika wydrukowali fragmenty książki Camille Paglii: "Płeć iprzemoc albo natura isztuka", która przed kilku laty wywołała kolejną falę zachwytów iprotestów w środowiskach postmodernistów ifeministek, choć atmosfera skandalu otaczała jej działalność od lat: od czasu wydania książki "Sexual personae. Art and Decadence from Nefertiti to Emily Dickinson".

Camille Paglia, profesor wydziału humanistycznego na Uniwersytecie w Pensylwanii, postanowiła feministkom wytknąć prostactwa wrozumowaniu. Ojej wytykaniu napisano bardzo dużo, również po polsku, wpotrójnym numerze "Tekstów drugich" (4/ 5/ 6, 1993) zatytułowanym "Śmiech feministek". Polecam szkice: Marii Korzeniewicz: "Sexual personae" oraz Czesława Karkowskiego "Świat według Paglii", ale wtedy jeszcze "Płeć iprzemoc" się nie ukazała. Tezy obu książek podobne. W"Seksie iprzemocy" spazmatycznie wyostrzone. Ich niebezpieczne konsekwencje zrozumiałem po lekturze polskiego przekładu fragmentów rozprawy może dlatego, że tłumaczenie siermiężne.

O ile feministki, często powołując się na Michela Foucault (oVirginii Woolf i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1460

Spis treści
Zamów abonament