Iluzoryczna swoboda stron
OPINIE
Kodeks pracy
Iluzoryczna swoboda stron
ELż BIETA WICHROWSKA-JANIKOWSKA
Dziś z większym respektem, niż to było konieczne w czasie gospodarki nakazowo-rozdzielczej, należy podchodzić do intencji pracodawcy i pracownika, przejawiających się w ich oświadczeniach woli. Czy po pierwszym etapie reformy prawa pracy autonomia stron co do wyboru jednej z czterech przewidzianych prawem pracy umów jest respektowana?
Znowelizowany w 1996 r. kodeks pracy wprowadził w art. 251 zasadę, że zawarcie kolejnej umowy opracę na czas określony jest równoznaczne zzawarciem umowy opracę na czas nie określony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę opracę na czas określony na następujące po sobie okresy, aprzerwa między rozwiązaniem poprzedniej anawiązaniem kolejnej nie przekraczała miesiąca.
Zprzepisu tego wynika, że wkażdym wypadku, w którym zostaną spełnione warunki określone w tym przepisie, nastąpi -- niezależnie od woli stron -- przerodzenie się skutków prawnych charakterystycznych dla wybranej przez nie umowy opracę na czas określony w skutki, jakie prawo wiąże z umową na czas nie określony. Następuje to woderwaniu od przyczyn, które spowodowały wybranie przez strony kolejny raz takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta