Sacrum w muzeach, czyli konflikt ducha i materii
Spór muzealników iproboszczów ozabytki
Sacrum w muzeach, czyli konflikt ducha i materii
JERZY WOJCIK
Spory muzealników z proboszczami domagającymi się zwrotu dzieł sztuki znajdujących się kiedyś w świątyniach trwają od dawna, ale kłopotliwy konflikt najwyraźniej ujawnił się na W ybrzeżu. Decyzja wojewody gdańskiego Tomasza Sowińskiego obligująca Muzeum Narodowe w Gdańsku do przekazania oryginału "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga bazylice Mariackiej zaogniła debatę.
Informowaliśmy czytelników oroszczeniach ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, monitach parafii z Pruszcza Gdańskiego domagającej się zwrotu ołtarza eksponowanego w Galerii Średniowiecznej im. Wyszyńskiego wwarszawskim Muzeum Narodowym; oprzekazywaniu do bazyliki obrazów iołtarzy z MN w Warszawie, atakże oprzebiegu spotkania przedstawicieli Kościoła, muzealników i służb konserwatorskich w Gdańsku ("Rz" nr 106/ 98, 107/ 98, 130/ 98, 149/ 98) .
-- Jak wyglądają problemy gdańskiej rewindykacji wświetle prawa? -- zapytała "Rzeczpospolita" doradcę Ministra Kultury i Sztuki Aleksandra Żółkiewskiego.
Mecenas Żółkiewski wyjaśnia, że decyzji wojewody gdańskiego zrelacjonowanej na naszych łamach komentować nie może do czasu uzyskania stosownych uzasadnień prawnych, anie otrzymał ich, choć mijały tygodnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta