Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próg zwolnienia podmiotowego do wymiany

25 sierpnia 1998 | Prawo | ZC

VAT

Bezcelowe mnożenie podatników

Próg zwolnienia podmiotowego do wymiany

ZBIGNIEW CIEś LA

Winteresie budżetu państwa i firm jest podwyższenie ustawowego progu zwolnienia podmiotowego od prowadzenia rozliczeń VAT.

Podatek od towarów iusług funkcjonuje w Polsce już pięć lat, lecz nadal jego rozliczenia stwarzają poważne problemy podatnikom, atakże organom podatkowym. W miarę upływu czasu problemy te rosną. W orzecznictwie podatkowym jest to rzeczywiście najtrudniejszy tytuł, co potwierdzają opinie sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prowadzenie rozliczeń VAT wymaga wiedzy tak specjalistycznej, że niedostępnej dla ogółu podatników. Zmusza to nawet małe firmy do korzystania zusług biur rachunkowych lub do zatrudniania specjalistów.

Rząd przygotowuje program odbiurokratyzowania gospodarki imoim zdaniem właśnie na tym polu bardzo by się on przydał. Dotychczas zmierzano do upowszechnienia VAT przez objęcie nim wszystkich niemal podmiotów (niekoniecznie gospodarczych) , w tym itych o zgoła niewielkiej skali działalności. Duże przedsiębiorstwa od początku są podatnikami VAT.

Przez cztery lata, mimo inflacji, nie został zmieniony próg tzw. zwolnienia podmiotowego, który nadal wynosi 80 tys. zł obrotu rocznego, co oznacza, że w wyniku działania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1474

Spis treści
Zamów abonament