Informacje
ANALIZA
Informacje
SłAWOMIR POPOWSKI
"W najbliższych dniach po raz pierwszy w historii Organizacji Narodów Zjednoczonych -- dotychczas najbardziej reprezentatywnej i uniwersalnej struktury międzynarodowej -- inna organizacja, dwanaście razy mniej liczna, może podjąć decyzję o użyciu siły wobec suwerennego państwa i do tego bez odpowiedniej sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, jedynego organu mającego pełnomocnictwa do rozstrzygania podobnych problemów. .. " -- pisała przed kilku dniami moskiewska "Niezawisimaja Gazieta".
W miarę przybliżania się zasadniczych rozstrzygnięć ton wypowiedzi rosyjskich polityków na temat ewentualności interwencji NATO w Kosowie stawał się coraz ostrzejszy. Prezydent Borys Jelcyn zignorował ogólnorosyjską akcję protestu i rozpoczął nerwowe konsultacje telefoniczne z pozostałymi przywódcami państw tzw. Grupy Kontaktowej (USA, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy) w celu przekonania ich -- prośbą i groźbą -- aby powstrzymali się przed atakiem lotniczym na Serbię. Moskwa ostrzegła przed międzynarodowymi konsekwencjami operacji i wywołaniem nowej zimnej wojny. Przewodniczący Dumy Państwowej Giennadij Sielezniow zagroził zerwaniem porozumienia Rosji z NATO, a minister obrony Igor Siergiejew dorzucił do tego kolejne odroczenie ratyfikacji układu START-II. Jakby tego jeszcze było mało, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta