Inne państwo
Społeczne i gospodarcze znaczeniereformy polega na przebudowie całej administracji
Inne państwo
TERESA RABSKA
Państwo nasze od połowy 1989 r. trwa w stadium transformacji ustrojowej.
Do głębokich zmian porządku rzeczy należy bez wątpienia obecna przebudowa administracji publicznej. To tylko toczące się wokół niej spory -- przyznajmy -- spory o szczegóły wobec jej istoty -- przesłaniają jej wielkość. Niepodważalna jest bowiem jej istota i niekonwencjonalny jej bezpośredni związek ze zmianami ustroju polityczno-gospodarczego. To także jej od kilku lat usilne hamowanie i zamazywanie prawdziwych wartości nowego państwa spycha dyskusję na inne, boczne tory. A jednak -- pomimo tak gorących oporów przeciwko odrzuceniu dawnego porządku i prób opóźnień -- za wszelką cenę -- nieuchronnych przecież konsekwencji nowego ładu ustrojowego, urzeczywistnia się przebudowa władzy wykonawczej w państwie. Nieuchronnych konsekwencji -- bo istota państwa demokratycznego i, dodajmy, państwa gospodarki rynkowej, jeżeli to państwo ma funkcjonować jako takie -- wymaga określonego przełożenia na struktury całego państwa.
Wielkość reformy, jej polityczne, społeczne i gospodarcze znaczenie, polega właśnie na ruszeniu w posadach całej administracji publicznej. Jest potężnym wyzwaniem, które może trudno będzie udźwignąć, ale działaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta