Cała władza dla Brukseli
POLSKA -- UE
Pomoc państwaiwarunkirównej konkurencji
Cała władza dla Brukseli
Jeśli do końca przyszłego roku Polska nie dostosuje zasad udzielania pomocy przez państwo i zapewnienia równejkonkurencji na rynku do norm europejskich, to Komisja Europejska wystąpi do krajów "piętnastki" z wnioskiem o przesunięcie o kilka lat planowanej dotąd na 2002-2003 r. daty przystąpienia do UE -- przyznali wczoraj urzędnicy KE. Dziś w Brukseli rozpoczynają się polsko-unijne negocjacje członkowskie w dziedzinie pomocy państwa i równej konkurencji.
W obu tych sferach Komisja ma duże uprawnienia: niezależnie wydaje ostateczną zgodę na przeprowadzenie dużej skali fuzji przedsiębiorstw w UE, zawieranie przez nie umów o współpracy, wypłacanie przez rządy pomocy wybrany przedsiębiorstwom, regionom i sektorom gospodarki. Taka skala uprawnień jest konieczna do sprawnego działania Jednolitego Rynku, bo tylko wówczas w całej UE zasady konkurencji w taki sam sposób są wprowadzane w życie. Te uprawnienia spowodowały, że komisarz ds. konkurencji Karel van Miert stał się jedną z kluczowych postaci Brukseli.
Współpraca tylko dla dobra konsumenta
Po przystąpieniu do Unii Polska w stosunkowo ograniczonym stopniu odczuje uprawnienia Brukseli, jeśli chodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta