Bliska egzotyka
Problemypodobne do polskich
Bliska egzotyka
PAWEł KRUPKA
Grecja kojarzy się Polakom, również tym z wyższych sfer politycznych, głównie z wakacjami, słońcem i zabytkami. Zarówno to, co dzieje się w kraju uznanym za kolebkę naszej cywilizacji, jak i to, jaki wpływ kraj ten wywiera na politykę europejską i na nasze interesy, zwłaszcza w kontekście działań integracyjnych, na ogół nie przykuwa zbytnio uwagi opinii publicznej ani publicystów. Powszechnie panujący stereotyp zakłada, że to kraj słabo rozwinięty, żyjący ze wspaniałej przeszłości i z funduszy kohezyjnych Unii Europejskiej, który ma wieczne kłopoty z sąsiadami, przede wszystkim z odwiecznym wrogiem Turcją, ale także z małymi krajami ościennymi, jak Albania.
Przy bliższym spojrzeniu możemy jednak się przekonać, że mimo różnic wynikających z położenia, klimatu, Grecję do Polski zbliża bardzo wiele elementów życia politycznego, społecznego i egzystencji w wymiarze międzynarodowym. Warto się im przyjrzeć dokładniej, zwłaszcza że nadarza się po temu okazja, jako że równocześnie z Grekami pójdziemy do urn wybierać władze samorządowe różnych szczebli. W dziedzinie administracji terenowej zbliża nas do Grecji również pokrewność problemów dotyczących struktury samorządowej, jej reform i przystosowania do wymogów unijnych. Pomimo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta