Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są, ale nie widać

09 października 1998 | Nauka i Technika | KK

ASTRONOMIA

Planety innych gwiazd zobaczymy za 20 lat

Są, ale nie widać

Za sprawą Kopernika, a potem Galileusza, Ziemia przestała być centrum wszechświata, została sprowadzona do roli jednej z planet obiegających Słońce. Od tamtej pory światłe umysły przez cztery stulecia "zachodziły w głowę", czy nasz planetarny Układ Słoneczny jest kosmiczną anomalią, osamotnionym wyjątkiem? Autorytety religijne, filozoficzne i naukowe odpowiadały na to pytanie zgodnie ze swoimi przekonaniami, bo przecież nie zgodnie z wiedzą, skoro wiedzy takiej nie było.

W miarę postępów astronomii, za pomocą coraz doskonalszych teleskopów, uzyskiwano coraz głębszy wgląd w przestrzeń; tym samym stawało się oczywiste, że ilość gwiazd jest praktycznie niepoliczalna. Wobec tego, siłą rzeczy rodziło się pytanie, czy w tym niewyobrażalnym mnóstwie planety uformowały się ikrążą wyłącznie wokół jednej gwiazdy, akurat naszego Słońca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1513

Spis treści
Zamów abonament