Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Z drugim paszportem w bocznej kieszeni

29 października 1998 | Kraj | KG

WIZY

Polska nie dla Kanadyjczyków podejrzewanych, że są Polakami

Z drugim paszportem w bocznej kieszeni

KAZIMIERZ GROBLEWSKI

Z powodu wymogów, stawianych przez polskie konsulaty w Kanadzie, część Polonii rezygnuje z odwiedzenia Polski. Konsulaty wymagają od Polaków legitymowania się polskimi ważnymi paszportami, wiedząc, że wielu z nich tych paszportów nie ma. Mają paszporty kanadyjskie, ale konsulat odmawia wstawiania do nich wiz.

W "Rzeczpospolitej" z 19 października 1998 r. ukazał się list w tej sprawie czytelnika z Kanady. Odpowiedział mu, w numerze z 27 października 1998 r. , Radosław Sikorski, podsekretarz stanu w MSZ.

Rzecz dotyczy Polaków -- dwupaństwowców, dla których Kanada jest krajem drugiego obywatelstwa. Większość z nich ma nieważne polskie paszporty -- bo ich stare paszporty PRL, na które przyjechali do Kanady, straciły ważność -- lub nie ma wcale polskich paszportów. Podróżują po świecie, okazując paszport kanadyjski. Z takim też paszportem zgłaszają się do konsulatów RP w Kanadzie po polską wizę, gdy chcą odwiedzić kraj. Jeszcze do niedawna nie mieli problemów: składali wniosek opolską wizę, płacili, otrzymywali ją i na paszportach kanadyjskich, jako Kanadyjczycy, jechali do Polski. Wiosną obecnego roku wszystko się nagle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1530

Spis treści
Zamów abonament