Opuszczenie okopów
HISTORIA
Większość Polaków deklaruje gotowość do przebaczenia, ale wciąż silniejszy okazuje się sprz
Opuszczenie okopów
Jaką mamy świadomość problemu powojennych wysiedleń? Nikłą. Mało kto pamięta dzisiaj jak wielu ludzi dotknęły zawarte w powojennych traktatach i porozumieniach decyzje o przesunięciu granic.
"Co piąty Niemiec i co dziesiąty Polak -- w wyniku drugiej wojny światowej -- musiał opuścić swoje strony rodzinne" -- pisze prof. Andrzej Sakson w eseju o socjologicznych aspektach wysiedleń.
Ogrom osobistych tragedii, o których nie możemy nie rozmawiać. "Kompleks wypędzenia", najnowsza publikacja wydawnictwa "Znak", prezentuje materiały blisko dwa lata trwających sesji naukowych i seminariów historycznych poświęconych tej problematyce. Ten wielki program podjęła przed trzema laty grupa polskich intelektualistów wspólnie z Ost Akademie w Lüneburgu. We wszystkich konferencjach i seminariach brało udział blisko 200 osób. Książka prezentuje ponad dwadzieścia referatów, przemówień i artykułów. O uwarunkowaniach historycznych, przebiegu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta