Podróż na Saturna
Podróż na Saturna
Autoportret, 1960, olej na płótnie.
Dokładnie pięćdziesiąt lat temu w warszawskiej Zachęcie pojawili się niezwykli goście: delegacja górników. Powitano ich z honorami, wzbogacali bowiem kraj nie tylko "czarnym złotem", także swymi dziełami plastycznymi. Ignacy Witz uznał wystawę malarstwa górników za wydarzenie porównywalne z ekspozycją prac Picassa.
W entuzjastycznej recenzji zamieszczonej w "Rzeczpospolitej" 8 grudnia 1948 roku krytyk najgoręcej komplementował Teofila Ociepkę. Pisał: "W kraju, w którym wielcy malarze dyletanci - Michałowski czy Ślewiński - tworzyli epokę w sztuce, mogą istnieć wśród mas ludowych wspaniałe, piękne talenty. I jeśli wśród tej masy znajdziemy kilku takich Ociepków, jeśli im pomożemy w ich twórczym trudzie, to dokonana zostanie rzecz wielka i najistotniejsza dla naszej sztuki".
Choć proroctwo Witza nie całkiem się sprawdziło, rzeczywiście malarstwo Ociepki zasługuje na uwagę. Niezwykłe też były jego losy, metody kształcenia się i doskonalenia warsztatu. W tym roku przypada dwudziesta rocznica śmierci tego najwybitniejszego, obok Nikifora, polskiego naiwisty. Z tej okazji Muzeum Śląskie w Katowicach zorganizowało pierwszy poważny przegląd jego dorobku. Za życia Ociepka nigdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta