Trzeba korzystać z cudzych doświadczeń
GORNICTWO
Trudna restrukturyzacja
Trzeba korzystać z cudzych doświadczeń
Decydując się na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego czy stali nie można jedynie zmniejszać zatrudnienia, co powoduje niepewność wśród pracowników. Redukując zatrudnienie trzeba dać pracownikom nadzieję, że będą mogli dostać w tym regionie nową pracę -- mówi w rozmowie z "Rz" sir Malcolm Rifkind, który w rządach Margaret Thatcher był m. in. ministremspraw zagranicznych, ale również odpowiadał za prywatyzację energetyki i kolei państwowych.
-- Prywatyzacja w Wielkiej Brytanii prowadzona przez ostatnie 15 lat doprowadziła do tego, że zamiast przedsiębiorstw państwowych, będących ogromnym obciążeniem dla podatników, mamy zyskowne firmy, które wspomagają podatników, bo płacą podatki -- uważa sir Malcolm Rifkind. Według niego, nawet nowy rząd utworzony przez partię pracy i Tony Blaira, przekonał się do prywatyzacji, choć gdy był w opozycji wypowiadał się przeciwko tym procesom.
Najtrudniej jest pionierom
Według Rifkinda, kilkanaście lat temu konieczność przeprowadzenia reform w gospodarce brytyjskiej wynikała z faktu, iż działa w niej bardzo duża liczba przedsiębiorstw, których właścicielem było państwo. Tak działo się m. in. w: przemyśle węgla kamiennego, stali, liniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta