Kształty patriotyzmu
LISTOPADOWA "WIĘE"
Kształty patriotyzmu
"Jak być Polakiem? ", stawia pytanie redakcja "Więzi" w numerze listopadowym, a więc na obchody 80. rocznicy Polski Odrodzonej. To znamienne: w przeszłości, kiedy historię fałszowano z urzędu, a cenzura nie pozwalała tym, którzy chcieli, pisać o niej prawdy, "Więź" była jednym z nielicznych czasopism, które walczyło (skutecznie! ) ze zniewoleniem słowa, nie pozwalało zapomnieć ani zafałszować historycznego i patriotycznego dziedzictwa listopada 1918 roku; dziś może sobie pozwolić już nie rekonstruować wydarzeń, tylko pytać o współczesną ich lekcję.
"Polacy żyli mimo klęsk wiarą, niewyczerpaną zdawałoby się i nieustępliwą, i co najwyżej zaciskali zęby w oczekiwaniu na następne drgnienie historii. To się zmieniło" pisze Gustaw Herling-Grudziński w trzeciej dyskusji z abp. Józefem Życińskim. "Historii uczą się ludzie nie tylko z książek i podręczników. Przenika im w krew, formuje ich po cichu. Tak według mnie było z przyciszoną gwałtownie cnotą patriotyzmu, na którą złożyły się obecnie: sceptycyzm, zachwiana wiara, nieufność, podejrzliwość, dmuchanie na zimne. To ona --
ta nowa cicha cnota patriotyzmu
-- wyrosła na miejscu umarłego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta