Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mózg można regenerować

09 listopada 1998 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Najpóźniej za pięć lat będzie można naprawiać poważne uszkodzenia centralnego układu nerwowego

Mózg można regenerować

Informacje napływające z Instytutu Salka w La Jolla w Kalifornii oraz uniwersytetu w Göteborgu są zdumiewające: prowadzący wspólne badania tamtejsi uczeni twierdzą, że wykryli u kilku chorych zmarłych na raka gardła i jamy ustnej komórki mózgu, które uformowały się w ostatnim okresie ich życia. Wcześniej sądzono, że jest to możliwe tylko u zwierząt. Przykładowo, niektóre gatunki ptaków zwiększają liczbę neuronów w czasie gromadzenia zapasów na zimę, by lepiej zapamiętać, gdzie zostały ukryte.

Odtwarzanie się neuronów

U ludzi komórki nerwowe tworzone są w okresie życia płodowego. Nikt dotąd nie podejrzewał, że mogą się regenerować także u ludzi dorosłych. Pojawiały się jedynie podejrzenia, że w mózgu dorosłego człowieka mogą znajdować się komórki macierzyste, zdolne uformować nowe komórki nerwowe. Neurologów zawsze zadziwiała też tzw. plastyczność tego najbardziej skomplikowanego narządu: zdolność do przejmowania funkcji zniszczonych komórek przez inne ośrodki mózgu, np. u chorych po udarze mózgu. Najczęściej aż 60 proc. neuronów musi być unicestwiona, by wystąpiły poważne objawy choroby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1540

Spis treści
Zamów abonament