Uniwersalne czyspecjalistyczne
BANKI HIPOTECZNE
Kto może emitować listy zastawne
Uniwersalne czyspecjalistyczne
A NDRZEJ LASKOWSKI
ADAM PIETRASIK
50 lat po likwidacji banków hipotecznych i umorzeniu listów zastawnych możemy doczekać się pierwszej "kapitalistycznej nacjonalizacji" Bud-Banku -- instytucji, która z racji doświadczeń przy obsłudze Funduszu Hipotecznego docelowo mogłaby stać się bankiem hipotecznym. Wymagałoby to jednak opracowania i wdrożenia kompleksowego programu transformacji ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzenia jego akcji na Giełdę Papierów Wartościowych.
Wraz z przemianami ustrojowymi, które rozpoczęły się w 1989 r. , postsocjalistyczna gospodarka polska stopniowo zaczęła się wzbogacać o nowe instytucje oraz instrumenty finansowe typowe dla rozwiniętego ustroju kapitalistycznego. Przy okazji reformy systemu bankowego pojawiła się idea odbudowy bankowości hipotecznej. Ukoronowaniem kilkuletnich prac było uchwalenie 29 sierpnia 1997 r. ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, która weszła w życie 1 stycznia 1998 r. Od tego czasu nie powstał jednak żaden bank hipoteczny ani nie doszło do emisji listów zastawnych. Pojawiły się natomiast wątpliwości, jak powołać ten bank. Problem nabiera wagi w kontekście otwierania rynku usług bankowych na międzynarodową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta