Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

21 stycznia 1999 | Publicystyka, Opinie | EF

Informacje

Selektywny zanik pamięci historycznej

Pan Ewald Stefan Pollok pyta, dlaczego pielęgnujemy nienawiść, skoro ". .. jesteśmy sąsiadami, chrześcijanami, wierzymy w jednego Boga, mamy tego samego papieża. .. ?" ("Dlaczego pielęgnujemy nienawiść", "Rz" 298/ 98) . Spróbuję wyjaśnić, jeśli sprawa nie jest oczywista.

Sześćdziesiąt lat temu niemieccy chrześcijanie uznali się jednomyślnie za "naród panów" ito przeświadczenie usprawiedliwiło wich sumieniach napaść na Polskę, trwające sześć lat pasmo mordów i grabieży, planowaną i stopniowo realizowaną zagładę polskiej inteligencji, a następnie innych grup społecznych ietnicznych. Hitler nie był osamotniony; wystarczy przejrzeć stare kroniki. Doszedł do władzy w wyniku demokratycznych wyborów, cieszył się zadziwiającym poparciem również wśród niemieckich chrześcijan. Napadając na Polskę, Niemcy kierowali się chęcią zysku. Potrzebowali "przestrzeni życiowej". Jeśli byli wśród nich ludzie "niewinni", to starannie ukrywali swoją obecność; nawet wyjątek wpostaci spisku arystokratów z Krzyżowej potwierdza, niestety, tę regułę. W pokonaniu Polski z dradziecko pomagali też niemieccy chrześcijanie zamieszkujący z iemie polskie, tworząc "piątą kolumnę".

Wojna w Polsce miała odmienne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1601

Spis treści

Fotoreportaż

Drogą łagrów

Zamów abonament