Globalnie połączeni
DAVOS
Lata 90. to czas fuzji
Globalnie połączeni
W latach 70. firmy łączyły się, aby przez wchłanianie różnych rodzajów działalności zminimalizować ryzyko, fuzje lat 90. są natomiast efektem koncentracji na podstawowym biznesie i próby zdobycia czołowej pozycji na rynku. Na forum w Davos uczestnicy kilku ostatnich megafuzji radzili, co robić, aby połączenia kończyły się sukcesem i były lepiej przyjmowane przez pracowników firm, polityków i społeczeństwo.
Jak wyjaśniał rzecznik i członek zarządu Deutsche Bank Rolf-Ernst Breuer (fuzja z amerykańskim Bankers Trust Corp. ), przyczyną fuzji jest dzisiaj globalizacja i konieczność konkurencji w skali światowej. Zwłaszcza w usługach finansowych, gdzie powstał globalny, działający 24 godziny na dobę, rynek. -- Aby w pełni uczestniczyć w tym rynku, musimy się do tego dostosować, zwłaszcza że banki nie są już, jak dawniej, kasami oszczędności, lecz pośrednikami na rynku finansowym -- mówił Breuer, dodając, że teraz nowym katalizatorem procesu konsolidacji w sektorze bankowym jest wprowadzenie euro.
Produkt dlakażdego
O globalnej konkurencyjności mówił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta