Użytkowanie wieczyste dla spółdzielni
W YKŁADNIA
Według u stawy o gospodarce nieruchomościami
Użytkowanie wieczyste dla spółdzielni
Użytkowanie w zakresie uregulowanym przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741 ze zm. ; dalej: u. g. n. ) jest ograniczonym prawem rzeczowym (art. 244 kodeksu cywilnego) -- wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 25 czerwca 1998 r. (sygn. I II CKN 566/ 97) . We wskazanym przepisie jako ograniczone prawa rzeczowe wymienia się: użytkowanie, służebność, zastaw, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu u żytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz hipotekę.
Wtym samym wyroku SN stwierdził, iż sąd może ustalić, że spółdzielnia (związek spółdzielni oraz inna o soba prawna) była 5 grudnia 1990 r. użytkownikiem gruntu stanowiącego własność skarbu państwa lub gminy m. in. na podstawie decyzji o naliczeniu lub aktualizacji opłat z tytułu użytkowania nieruchomości (art. 204 u. g. n. ).
Poglądy te wyraził SN na tle sprawy spółdzielni pracy, domagającej się na podstawie art. 2 cust. 1 ustawy z 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. nr 79, poz. 464 ze zm. ) u stanowienia prawa użytkowania wieczystego będącego wjej posiadaniu gruntu o powierzchni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta