Koalicje, opozycje
Układ sił w samorządach wojewódzkich
Koalicje, opozycje
W samorządzie każdego z szesnastu województw u władzy jest Sojusz Lewicy Demokratycznej albo Akcja Wyborcza Solidarność. Czasem samodzielnie, częściej w koalicjach. Podzieliły się województwami po połowie, po osiem.
Koalicjantem i Akcji, i Sojuszu - w różnych regionach - jest Przymierze Społeczne (co z reguły oznacza Polskie Stronnictwo Ludowe). Unia Wolności, jeśli wchodziła w wojewódzkie porozumienia, to z AWS, nigdy z SLD.
W kilku przypadkach zdarzyło się, że najlepszy wynik wyborczy nie gwarantował uczestnictwa we władzy. Koalicje zawarte przez konkurentów potrafiły zepchnąć do opozycji partię teoretycznie najsilniejszą w regionie.
Na stanowiska marszałków województw - są to szefowie samorządowej władzy wykonawczej, którzy stoją na czele zarządów województw - najwięcej osób zostało rekomendowanych przez AWS (8), następnie przez SLD (5) i Przymierze Społeczne (3). Wśród przewodniczących sejmików - którzy kierują pracami organów uchwałodawczych samorządu wojewódzkiego - 6 osób reprezentuje SLD, 5 AWS, 3 PS i 2 UW.
Dolnośląski - nieduża większość
W Sejmiku Województwa Dolnośląskiego powstała koalicja Akcji Wyborczej Solidarność z Unią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta