Ta skomplikowana stolica; Reforma Komendy Stołecznej
Dziesiątki decydentów, setki radnych, ponad dwadzieścia urzędów. Cud, że nie gubią się w tym wszystkim mieszkańcy. Nie zważają po prostu na szyldy i dalej chodzą załatwiać sprawy w tych samych miejscach.
Ta skomplikowana stolica
Reforma Komendy Stołecznej
/teksty/regiony_990202/regiony_a_8-1.F.gif">
W Warszawie poszczególne władze są oddzielone - osobno działają powiatowe, osobno gminne, osobno ogólnomiejskie. Do tego gmin jest jedenaście, a największa z nich - Centrum - podzielona została na siedem dzielnic z osobnymi radami i mianowanymi przez prezydenta dyrektorami. Największa gmina liczy 650 tysięcy mieszkańców, najmniejsza - Wilanów - 12 tysięcy.
Po 1989 roku, kiedy przystąpiono do reformowania państwa i przywracania mu prawdziwego samorządu, politycy i prawnicy doszli do wniosku, że tak duże miasto jak Warszawa powinno być urządzone inaczej niż pozostałe.
Siedmiogród
Przyświecały im idee decentralizacji i oddawania władzy mieszkańcom. Z założenia więc odrzucono koncepcję powołania w stolicy jednej gminy. Zwyciężył pogląd, że trzeba nadać jej poszczególnym częściom status samodzielnych jednostek. Tak powstała Warszawa złożona z siedmiu dzielnic-gmin: Ochoty, Woli, Żoliborza, Mokotowa, Śródmieścia, Pragi-Południe i Pragi-Północ. Później,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta