Samorząd zapisuje się do partii
Samorząd zapisuje się do partii
/teksty/regiony_990202/regiony_a_9-1.F.gif">
WISŁA SURAŻSKA
W wyniku ostatnich wyborów partie polityczne zdominowały samorząd, a zwłaszcza jego nowe szczeble: powiatowy i wojewódzki. W analizie tej skoncentruję się jedynie na wynikach wyborów do rad powiatów, z których 65 jest jednocześnie radami miejskimi, wyposażonymi w kompetencje powiatowe.
45-procentowa frekwencja w wyborach samorządowych uznana została za sukces. W powiatach ziemskich była ona wyższa (47 proc.) aniżeli w grodzkich (39 proc.). Jednak efektywna frekwencja była niższa, gdyż blisko 600 tys. głosów na kandydatów do rad powiatowych okazało się nieważnych. Najczęstszą przyczyną był brak znaczka na listach powiatowych. Tylko niewielką część tych przypadków można wytłumaczyć bojkotem wyborów przez rozczarowaną ludność miasteczek, których "powiatowe" ambicje zostały zawiedzione. Przypuszczam, że częstszą przyczyną było to, że mieszkańcy miast, których społeczność nie przekracza 20 tys. osób, mieli do czynienia z dwiema rodzajami ordynacji w tych samych wyborach: większościową do rady miasta lub gminy oraz proporcjonalną do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta