Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Białe zagrożenie

10 lutego 1999 | Nauka i Technika | KF

GORY

Lawina może nieść od 200 do 100 tys. msześc. śniegu i mknąć z prędkością 200--300 km na godzinę

Białe zagrożenie

KRYSTYNA

FOROWICZ

Co roku, najczęściej na przełomie lutego i marca, masy śniegu nagromadzone wgórach mogą stwarzać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wystarczy przelot ptaka, echo głosu, wiatr, nieuwaga narciarza i ze stromych zboczy lecą ściany śniegu w dół, z rykiem gromu, porywając ze sobą skały, drzewa, domy, ludzi, zwierzęta i wszystko co napotkają po drodze. Taka lawina może nieść od 200 do 100 tys. msześc. śniegu imknąć z prędkością 200--300 km na godzinę, jak dobry samochód sportowy.

-- Z daleka jest to widok imponujący, piękny, gdyby nie to, że giną ludzie -- mówi Jan Krzysztof z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. -- Lawiny cały czas schodzą, większe, mniejsze, mamy obecnie 3. stopień zagrożenia (wskali 5-stopniowej) , z tendencją zwyżkową. Warunki niebezpieczne są już powyżej 1600 mn. p. m. -- tam gdzie pojawia się granica lasu.

-- Lawina na przykład pyłowa potrafi mknąć najszybciej. Człowiek nie ma szans na ucieczkę -- powiedział nam Jan Krupski, prezes (honorowy) Koła Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy w Zakopanem. -- Cały styczeń nie było śniegu, teraz dużo go spadło na zamrożoną ziemię i stwarza to duże niebezpieczeństwo. Jan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Brak okładki

Wydanie: 1618

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament