Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stomatologiczna histeria

10 lutego 1999 | Nauka i Technika | ZW

Z DROWIE

Nie ma żadnego uzasadnienia medycznego, by usuwać plomby wykonane z amalgamu

Stomatologiczna histeria

ZBIGNIEW

WOJTASI

ń

SKI

Zawierające rtęć plomby amalgamowe nie są szkodliwe dla zdrowia. Nie potwierdziły się przede wszystkim przypuszczenia, że sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera. Nie ma też powodów do podejrzeń, że stopniowa przenikają do krwiobiegu i zatruwają o rganizm. Jedynie niektóre osoby mogą być na nie uczulone, podobnie jak na zawierającą nikiel biżuterię, np. kolczyki.

Od ponad 10 lat trwa na ten temat ożywiona dyskusja, ale nigdy jeszcze nie wywołała ona tak dużego zaniepokojenia. Powodem są eksperymenty na myszach, jakie niedawno przeprowadził Fritz Lorscheider z Uniwersytetu Calgary. Uczony ten zmusił gryzonie do wdychania rozpylonej rtęć, która wniknęła do ich mózgu wywołując -- jego zdaniem -- zmiany podobne do tych, jakie występują u ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera. Pośpiesznie wysnuł z tego wniosek, że na podobne zmiany patologiczne mogą być narażone osoby, które mają wiele zębów wypełnianych amalgamowymi plombami.

Rtęć nie wywołuje Alzheimera

Hipotezę kanadyjskiego uczonego poparli też niektórzy specjaliści. Prof. Kurt Müller, prezes Niemieckiego Towarzystwa Medycyny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1618

Spis treści

Ekonomia

Zamów abonament