Co wynika z lektury dyrektyw
Po wejściu do Unii Europejskiej
Co wynika z lektury dyrektyw
Państwa podpisujące w 1959 r. traktat rzymski wiedziały już, że podatkiem najbardziej efektywnym z punktu widzenia fiskusa jest VAT. Z praktyki wynikało jasno, że jest łatwo ściągalny, w razie długiej drogi dystrybucji nie podnosi ostatecznej ceny towarów lub usług, a przede wszystkim przynosi duże dochody państwowym kasom. Uznano więc, że będzie sposobem opodatkowania obrotów we wszystkich krajach W spólnoty. Należało go jednak jeszcze ujednolicić. Zapytaliśmy MI-ROSŁAWA BARSZCZA i KRZYSZTOFA SACHSA ze spółki Arthur Andersen, w jaki sposób to u czyniono i na czym polegają różnice między przepisami obowiązującymi w poszczególnych państwach.
KRZYSZTOF SACHS: W 1967 r. u kazały się I i II dyrektywy UE. Z awierały generalne zalecenie, aby państwa członkowskie wprowadziły u siebie VAT oraz o kreśliły jego zasady. Najważniejsza dla VAT dyrektywa nr VI weszła w życie w 1977 r. Obowiązuje w większości państw UE, często nazywana jest wręcz "vatowską konstytucją". Obecnie regulacje dotyczące VAT, oparte na przepisach u nijnych, stosuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta