Wiedzieć więcej - 990210
- STAROŻYTNOŚĆ: Co nam to przypomina?
- SERIA: Wciąż przydatny traktat o architekturze
- Śmierć, która jest życiem STAROŻYTNOŚĆ: Biografia Apoloniusza z Tiany - konkurenta Chrystusa
Co nam to przypomina?
"Usiadłszy, Jarchas powiedział: ČPytaj o co chcesz, boś znalazł się wśród mężów, którzy wiedzą wszystkoÇ. Apolloniusz spytał, czy znają również siebie samych, uważał bowiem, że on, podobnie jak Grecy, wiedzę o sobie uznaje za najtrudniejszą do zdobycia."
Zaiste, dziwne i wielkie sprawy działy się w I wieku naszej ery; w zasadzie mało kto słyszał wówczas o tym, kim jest prorok Jeszua z Nazaretu (naprawdę głośno zrobiło się o nim dopiero w III wieku), natomiast cały śródziemnomorski świat przekazywał sobie wiadomości o "boskim mężu" Apolloniuszu z Tiany - cudotwórcy, uzdrowicielu, magu, filozofie. Tak jak ewangelie relacjonujące życie Chrystusa (z wyjątkiem Jana) powstały dziesiątki lat po jego śmierci, podobnie żywot Apolloniusza został spisany po upływie stulecia. Jednak, w miarę upływu czasu, pamięć o Chrystusie potężniała, natomiast o Apolloniuszu - bladła.
Nie zanikła zupełnie, tkwi w literackiej tradycji, na mędrca z Tiany wciąż powołują się ludzie zafascynowani wiedzą tajemną. Ale ta postać historyczna ma szersze znaczenie dla zrozumienia starożytnej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta