Franciszek Kasparek
Franciszek Kasparek
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Franciszek Kasparek stworzył w drugiej połowie XIX w. podstawy nowoczesnego -- jak na tamte czasy -- polskiego systemu prawa międzynarodowego. Zajmował się także filozofią prawa iprawem administracyjnym. Jako jeden z nielicznych ówczesnych przedstawicieli akademickiej nauki prawa był zwolennikiem dopuszczenia kobiet do studiów prawniczych. Oddał duże zasługi "Almae Matris Jagiellonicae", Krakowowi i społeczności galicyjskiej.
A czkolwiek dzisiaj, po zgórą stu latach, koncepcje Franciszka Kasparka wydają się trącić anachronizmem i nadmiernymi spekulacjami filozoficzno-historyczno-prawnymi, zasługują jednak na uwagę iprzypomnienie.
Franciszek Kasparek urodził się 29 października 1844 r. w Samborze. Był synem kasjera obwodowego. Uczęszczał do gimnazjum w Samborze, aw 1862 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Ukończył je w 1866 r. już na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i tam trzy lata później uzyskał tytuł doktora praw. Najpierw jednak rozpoczął karierę urzędniczą wsądownictwie galicyjskim. Po zrobieniu doktoratu zerwał zsądownictwem. Już w 1871 r. habilitował się jako docent filozofii prawa UJ pracą "Zasady główne ustaw małżeńskich Kościoła katolickiego ze stanowiska filozofii prawa". W rok później, po przedstawieniu pracy "Zasady Hugona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta