Łączność z prądem i koleją
TELEKOMUNIKACJA
Światłowodowe sieci łączności energetyki i kolei -- na razie nadmiar bogactwa
Łączność z prądem i koleją
ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI
Podołanie rosnącemu ruchowi telefonicznemu, internetowemu, a szczególnie oferowanie przedsiębiorstwom szybkiej transmisji danych i nawet łączności multimedialnej nie powinno być w Polsce problemem. Obok światłowodowych magistral TP SA powstały bowiem, również światłowodowe i o zasięgu krajowym, sieci, z których największa -- energetyki, operowana przez spółkę Tel-Energo liczy blisko 7 tys. km.
Infrastruktura teleinformatyczna istnieje (dużą sieć zbudowała także kolej) , jednak konkurencja w tej dziedzinie jest ograniczona -- nie przez technikę, lecz formalności.
Szansa w usługach publicznych
Rynek teleinformatyki (transmisja danych) jest zliberalizowany, ale jest to "niepełna wolność" nie tyle z powodu konieczności, co długiego procesu uzyskiwania zezwoleń telekomunikacyjnych lub ich rozszerzenia. Trudno to zrozumieć, zwłaszcza że prywatne sieci dopiero w przyszłości mogą być rzeczywistym konkurentem sieci operatora publicznego. TP SA ma bowiem "bliżej do klienta", dysponuje ogromną tzw. siecią dostępową do swych magistral (m. in. ponad 10 tys. km światłowodów) . Właściciele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta