Ochrona informacji niejawnych
Ustawa i dwanaście rozporządzeń
Ochrona informacji niejawnych
ŻANETA SEMPRICH
Fakt ten warto odnotować w annałach legislacji: w dniu wejścia w życie ustawy z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, której vacatio legis ustalono zaledwie na 30 dni, wchodzi w życie także 12 aktów wykonawczych. Przyczyna tej niesłychanej mobilizacji jest oczywista -- w chwili wstąpienia Polski do NATO musimy mieć gotowe instrumentarium wykluczające możliwość przecieku tajemnic różnego typu.
Wchodząca dziś w życie ustawa oochronie informacji niejawnych (Dz. U. nr 11, poz. 95) formułuje na polski użytek NA-TO-wski standard "need to know", nazwany przez nią zasadą ograniczonego dostępu. Oznacza to, że tajemnice państwowa, służbowa i inne mogą być udostępnione wyłącznie osobie dającej rękojmię ich zachowania i tylko w zakresie niezbędnym do wykonywania przez nią pracy lub pełnienia służby.
Akt ten tworzy prawne podstawy zorganizowania i funkcjonowania w Polsce takiego systemu ochrony informacji tajnych, który spełniłby wymagania NATO. Przewiduje m. in. , że przed dopuszczeniem do tajemnic państwowych i służbowych wszyscy będą poddani postępowaniu sprawdzającemu. Jego efektem będzie wydanie (lub odmowa) konkretnej osobie tzw. poświadczenia bezpieczeństwa.
Wprawdzie wprowadzono nowe pojęcie "informacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta