Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unijny skręt w lewo

12 marca 1999 | Publicystyka, Opinie | JK

Głównym motorem zmian, które pozwolą sprostać wyzwaniom XXI wieku, musi być ry

Unijny skręt w lewo

JAN

KRZYSZTOF

BIELECKI

To, co stanie się w Unii Europejskiej w najbliższych kilku latach, wywrze decydujący wpływ na polską gospodarkę. Ułożenie naszych stosunków z Unią, umiejętność negocjacji, będą miały kluczowe znaczenie dla naszego wzrostu gospodarczego. Tymczasem w Unii Europejskiej rządzi lewica, której doktrynalne uwarunkowania są wzmocnione zasadami wynikającymi z traktatu z Maastricht i paktu o stabilizacji, czyli podstawami Eurolandu.

Trzynaście z piętnastu rządów sprawują socjaliści, socjaldemokraci lub modernizatorzy socjaldemokracji. Ma to wpływ na wybór polityki gospodarczej oraz sposobu reagowania na wiele niepokojących zjawisk w gospodarce światowej. Oczywiście nie jest to lewica w starym stylu, trzymająca się zasady "opodatkuj i wydaj", jak mówią Anglicy, hołdująca ingerencji rządu w gospodarkę, czy też wierząca w supremację administracji nad regułami rynku. Jak to powiedział niedawno francuski minister finansów Dominique Strauss-Kahn: "Wolny rynek należy traktować jako niezbędną instytucję współczesnej ekonomii, w której rząd powinien powstrzymywać się od interweniowania, chociaż rynek to czasami niedoskonała instytucja i dlatego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1644

Spis treści
Zamów abonament