Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak działa NATO

12 marca 1999 | Raporty | JB

Dominację USA w sojuszu równoważy prawo weta przyznane nawet najmniejszym krajom członkowskim

Jak działa NATO

Procedura dochodzenia do wspólnego stanowiska, często w wyniku wielodniowych negocjacji, jest jednym z zasadniczych osiągnięć NATO.

JĘDRZEJ BIELECKI

Przystępując do NATO, Polska będzie miała początkowo niewielki wpływ na politykę i rozwój sojuszu. Wpływ ten zwiększy się w miarę, jak nasze siły zbrojne będą dorównywały sprawnością krajom zachodnim, główne ugrupowania polityczne będą prezentowały jednolite stanowisko w negocjacjach z sojuszem, a polscy wojskowi i dyplomaci w Brukseli nawiążą bliskie stosunki ze swoimi odpowiednikami z obecnej "16". Zasady funkcjonowania NATO gwarantują jednak, że do tego czasu w żadnej sprawie kluczowej dla naszego bezpieczeństwa Polska nie zostanie zmuszona do działania wbrew swojej woli.

Widowiskowe zdjęcia startujących z lotniskowców amerykańskich samolotów czy pędzących po wertepach niemieckich czołgów utrwaliły obraz NATO jako sojuszu obronnego, czy wręcz najpotężniejszej machiny wojennej świata. Pakt jest jednak głównie związkiem politycznym. W tym sensie, przystępując do NATO, Polska przede wszystkim staje się członkiem świata zachodniego, a dopiero później częścią strefy bezpieczeństwa. Jedność cywilizacyjna krajów należących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1644

Spis treści
Zamów abonament