Jak działa NATO
Jak działa NATO
Procedura dochodzenia do wspólnego stanowiska, często w wyniku wielodniowych negocjacji, jest jednym z zasadniczych osiągnięć NATO.
JĘDRZEJ BIELECKI
Przystępując do NATO, Polska będzie miała początkowo niewielki wpływ na politykę i rozwój sojuszu. Wpływ ten zwiększy się w miarę, jak nasze siły zbrojne będą dorównywały sprawnością krajom zachodnim, główne ugrupowania polityczne będą prezentowały jednolite stanowisko w negocjacjach z sojuszem, a polscy wojskowi i dyplomaci w Brukseli nawiążą bliskie stosunki ze swoimi odpowiednikami z obecnej "16". Zasady funkcjonowania NATO gwarantują jednak, że do tego czasu w żadnej sprawie kluczowej dla naszego bezpieczeństwa Polska nie zostanie zmuszona do działania wbrew swojej woli.
Widowiskowe zdjęcia startujących z lotniskowców amerykańskich samolotów czy pędzących po wertepach niemieckich czołgów utrwaliły obraz NATO jako sojuszu obronnego, czy wręcz najpotężniejszej machiny wojennej świata. Pakt jest jednak głównie związkiem politycznym. W tym sensie, przystępując do NATO, Polska przede wszystkim staje się członkiem świata zachodniego, a dopiero później częścią strefy bezpieczeństwa. Jedność cywilizacyjna krajów należących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta