Sondaże: Od obaw do członkostwa
Sojusz atlantycki w oczach polskiej opinii publicznej 1987-1999
Od obaw do członkostwa
MICHAŁ STRZESZEWSKI
Gdy już dobiega końca niełatwa i nieprosta droga Polski od Układu Warszawskiego do NATO, warto przyjrzeć się, jak w świadomości Polaków torowało sobie drogę przekonanie, że właśnie tu jest nasze miejsce. Nie mogła przecież nie zostawić śladu w świadomości społecznej propaganda, która przedstawiała sojusz atlantycki od czasu jego powstania aż po schyłek PRL-u, a więc przez czterdzieści lat, jako wroga zagrażającego podstawom naszego bytu narodowego.
Czy propaganda ta trafiała do przekonania Polaków? A jeśli tak, to w jakim stopniu? Jak wielu ludzi skłonnych było zaakceptować lansowane przez nią tezy?
Wyższość komunizmu, obrona granic
Dziś już nie zawsze pamiętamy, że komunistyczna propaganda, uzasadniając "wieczystą przyjaźń" z Krajem Rad i nasze miejsce po wschodniej stronie żelaznej kurtyny, posługiwała się dwojakiego rodzaju argumentami. Z jednej strony odwoływały się one do ideologii, mówiły o wyższości socjalizmu nad kapitalizmem, z drugiej zaś podkreślały narodowe interesy, związane przede wszystkim z granicą zachodnią i historią stosunków polsko-niemieckich.
Ten pierwszy nurt propagandy, kreując "czarny obraz" Zachodu, mógł być odrzucany,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta