Krok po kroku
Pod parasolem powietrznym sojuszu * Więcej żołnierzy zawodowych * Dieta bogatsza w białko
Krok po kroku
- Nasi ludzie w NATO
ZBIGNIEW LENTOWICZ
Sojusz atlantycki stawia swoim członkom wysokie wymagania. Dotyczą one nie tylko sił zbrojnych. Nowe zadania stanęły przed całą gospodarką kraju, radykalne zmiany następują w sferze organizacyjnej, zastosowania nowych procedur, w technice wojskowej i planach operacyjnych. Dostosowujemy prawo - najwyraźniej widać to w dziedzinie ochrony tajemnicy państwowej i służbowej.
Jednym z pierwszych przedsięwzięć było dopasowanie narodowego systemu planowania obronnego do stosowanego w NATO. Adaptujemy więc do polskich warunków typowe dla sojuszu cykle narodowego planowania obronnego (krótkookresowe - 1-, 2-letnie, średniookresowe - 5-letnie, długookresowe 10-, 15- lub 20-letnie). Ujednolica się metodykę planowania i unifikuje strukturę budżetu obronnego. W 1998 r. ostatecznie uzgodniono cele dla sił zbrojnych (Target Force Goals - TFG).
Zdolność do współdziałania
W armii zrobiły ostatnio karierę dwa terminy: interoperacyjność i kompatybilność. Cóż to takiego? Interoperacyjność to zdolność do wspólnego działania w czasie pokoju i wojny od dowództw sił zbrojnych do brygady, eskadry czy okrętu. By ją osiągnąć, trzeba dostosować
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta