Dwa adresy w Brukseli
POZA PROTOKOŁEM
Dwa adresy w Brukseli
JANUSZ REITER
W Kwaterze Głównej sojuszu północnoatlantyckiego w Brukseli panuje dziś zapewne świąteczny nastrój. NATO ma prawo do poczucia sukcesu nie mniej niż Węgry, Czechy i Polska. Przystąpienie trzech nowych krajów, za którymi w kolejce stoją już następne, jest, poza wszystkim, ważnym argumentem na poparcie tezy, że rola sojuszu nie skończyła się wchwili rozpadu bloku wschodniego. NATO "straciło" wprawdzie wroga, ale zyskało nowych członków, którzy pokładają wnim nadzieje i są gotowi do przejęcia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego.
W Brukseli znajduje się również centrala innej zachodniej wspólnoty -- Unii Europejskiej. Dla Komisji Europejskiej 12 marca będzie zwykłym dniem pracy. Całkiem pokaźna grupa jej urzędników będzie się tego dnia, jak już od kilku lat, zajmowała przyjęciem krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Choć teczki z napisem "rozszerzenie", dotyczące Polski, Czech i Węgier, zostały w Kwaterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta