Jurysdykcja orazwykonywanie orzeczeń cywilnych i handlowych
Konwencja podpisana w Lugano 16 września 1988 r.
Jurysdykcja orazwykonywanie orzeczeń cywilnych i handlowych
ŻANETA SEMPRICH
W sobotę Sejm wyraził zgodę na dokonanie przez prezydenta RP ratyfikacji konwencji o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych, podpisanej w Lugano 16 września 1988 r. Na jej podstawie orzeczenia sądu i inne równoważne z nimi akty (dokumenty urzędowe i ugody sądowe) , wydane w jednym z państw-sygnatariuszy konwencji, są uznawane i wykonywane we wszystkich innych państwach-stronach konwencji. Po ratyfikacji i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw wejdzie do naszego porządku prawnego i będzie stosowana bezpośrednio, bez konieczności wydawania aktów wykonawczych i zmiany dotychczasowych przepisów.
Konwencja ma zastosowanie do spraw cywilnych i handlowych bez w zględu na rodzaj sądów, które wydały orzeczenie. Nie dotyczy spraw podatkowych, celnych i administracyjnych. Wyłączone spod zakresu konwencji są także sprawy: związane ze stanem cywilnym i zdolnością do czynności prawnych osób fizycznych; dotyczące stosunków majątkowych małżeńskich, testamentów i dziedziczenia; upadłości, spraw układowych i sądów polubownych. Jej tekst jest dokładnym odbiciem konwencji brukselskiej wiążącej państwa Unii Europejskiej.
Jeśli chodzi o problematykę jurysdykcji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta